W ramach Poradni WOTUiW realizujemy programy terapeutyczne dla:
- osób uzależnionych
- osób, które cierpią z powodu uzależnienia kogoś bliskiego (współuzależnienie)
- dorosłych dzieci alkoholików.
Psychoterapia uzależnień
Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia prowadzi pełny (podstawowy i pogłębiony) program terapii uzależnienia. Pacjent zaczyna od wizyt diagnostycznych lekarskich i terapeutycznych, w efekcie których ustalany jest plan leczenia. Terapia jest dostosowywana do potrzeb wynikających z diagnozy terapeutycznej pacjenta. Podstawową formą oddziaływań terapeutycznych jest psychoterapia grupowa oraz regularne sesje psychoterapii indywidualnej. Podczas leczenia pacjent ma możliwość skorzystania z różnych grup w zależności od tego, na jakim etapie zdrowienia się znajduje. W miarę postępów w leczeniu uzależnienia poruszane są coraz głębsze problemy stanowiące podłoże uzależnienia.
Terapia współuzależnienia
Osoby, które poszukują pomocy w związku z uzależnieniem kogoś bliskiego zaczynają od spotkań diagnostycznych lekarskich/terapeutycznych – w zależności od potrzeby. Początek terapii to spotkania indywidualne. Istnieje też możliwość uczestniczenia w programie terapii grupowej dla osób współuzależnionych, którym mimo najszczerszych chęci i starań nie udało się znaleźć sposobu na pomoc bliskiemu, uzależnionemu i które nie potrafią poradzić sobie z aktualną sytuacją życiową. Terapia grupowa jest podzielona na dwa etapy:
- Pierwszym jest grupa, w której można zdobyć wiedzę o uzależnieniu oraz współuzależnieniu celem sprawdzenia na ile uzależnienie dotyczy mojego bliskiego i jak sobie z tym radzić oraz czy mogę siebie określić jako osobę współuzależnioną i co z tego dla mnie wynika.
- Drugi etap to psychoterapia poświęcona pracy nad swoim współuzależnieniem.
Psychoterapia DDA
WOTUiW prowadzi psychoterapię dla osób z tzw. syndromem DDA – dorosłych, którzy zgłaszają się na psychoterapię z powodu problemów, których źródłem są doświadczenia związane z wychowaniem w rodzinie z problemem alkoholowym. Rodzina z problemem alkoholowym jest rodziną dysfunkcyjną, która nie może zapewnić dzieciom prawidłowych warunków rozwoju. W wyniku życia w niesprzyjających warunkach – odrzucenia, poczucia zagrożenia, ciągłego wstydu, życia w permanentnym stresie i strachu – dzieci muszą wykształcić specyficzne mechanizmy przystosowawcze. Dzięki nim mogły przetrwać w rodzinie alkoholowej. Jak na ironię jednak to, co pomagało przetrwać w przeszłości, w dorosłym życiu staje się źródłem niskiego poczucia wartości, potrzeby kontrolowania siebie i innych, lęku przed zmianami, zamykania się w sobie, trudnościami w identyfikowaniu i wyrażaniu uczuć, brakiem zaufania, problemów w relacjach itp..
Psychoterapia DDA jest nastawiona na przepracowanie tych trudności. Zaczyna się od spotkań indywidualnych a następnie grupowych. Program psychoterapii grupowej DDA kłada się z dwóch etapów:
- podstawowy, którego celem jest autodiagnoza, lepsze zrozumienie siebie jako DDA oraz oswojenie się z procesem terapeutycznym;
- pogłębiony - „o stawaniu się sobą”, który zgodnie z nazwą ma na celu odzyskanie swojego prawdziwego ja poprzez lepsze zrozumienie siebie, doświadczenie bezpiecznych, wspierających relacji z innymi, możliwość bycia wysłuchanym i zrozumianym oraz integrację osobowości.