Zakład utworzono na podstawie uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 6.V.1960 i nadano mu nazwę Zakład Odwykowego Leczenia Alkoholików.
Początkowo, w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu główną rolę odgrywała ergoterapia. Pacjenci pracowali w Warsztatach Terapii Zajęciowej, działających przy Zakładzie. Natomiast farmakoterapia zajmowała dalsze miejsce. W skład Warsztatów Terapii Zajęciowej wchodziły warsztaty: ślusarski, stolarski, malarski, betoniarski, wikliniarski, zabawkarski oraz zorganizowany transport. Inne uruchamiane były okresowo w miarę istniejących potrzeb i możliwości, np.: szewski, krawiecki, elektrotechniki itp.
Pierwszym Dyrektorem zakładu był lekarz psychiatra Mieczysław Buxakowski.Po objęciu w 1990 r funkcji dyrektora przez lek.med.specjalistę psychoterapii, specjalistę terapii uzależnień Ewę Skrzyczewską ergoterapię zastąpiono psychoterapią. Obecnie oferta terapeutyczna Ośrodka obejmuje różne formy psychoterapii w tym: grupową, indywidualną, psychoedukacyjną.
Po 1998 r. została przyłączona do zakładu - Poradnia Odwykowa. Początkowo jako zamiejscowa jednostka organizacyjna w Namysłowie, a obecnie znajduje się na terenie zakładu w Woskowicach Małych.
Na mocy Uchwały Nr XXVIII/237/2004 Sejmiku Województwa Opolskiego, z dniem 31.08.2005 r., przyłączony został do Zakładu - Wojewódzki Ośrodek Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu. Wojewódzki Ośrodek Uzależnienia i Współuzależnienia świadczy usługi zdrowotne w zakresie uzależnień na rzecz wszystkich potrzebujących oraz ich rodzin. Obecnie obejmuje opieką młodzież z problemami narkotykowymi i alkoholowymi.